کسب مهارت تنها راه ورود به بازار کار و کسب شغل مناسب می باشد **** مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قاینات آماده ارائه آموزشهای مهارتی بصورت رایگان می باشند

Menu
JUX Mega Menu - модуль joomla Видео

برگزاری آزمون مهارتی نیروهای مسلح قاین

به گزارش روابط عمومی مرکز قاین روز گذشته آزمون  نیروهای مسلح شهرستان قاین در دوره های مهارتی فنی و حرفه ای برگزار شد  . رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای قاین عنوان کرد   خدمت سربازی زمان مناسبی برای فراگیری مهارت های فنی وخدماتی می باشد. که این امر برای فراهم شدن وبسترسازی اشتغال سربازان  بعد از پایان خدمت و ورود به بازار کار بسیار ضروری می باشد .در راستای تحقق دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر بکار گیری اثر بخش نیروهای وظیفه وکمک به تحقق اقتصاد مقاومتی با ایجاد زمینه اشتغال قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور راه اندازی شده است

استفاده از توانمدیهای علمی سربازان تحصیل کرده ونخبه در عرصه های دفاعی کشور ونیز حرکت سربازان در مسیر اشتغال پس از خدمت وکاهش بیکاری ، در این قرارگاه پیگیری می شود .

متاسفانه فرهنگ کار ومهارت آموزی در مقاطع تحصیلی مختلف در بین جوانان ایجاد نشده است وزمانی متوجه این امرمی شوند که آماده ورود به بازار کار شده اند ولی هیچ مهارتی ندارند .

در همین راستا با همکاری نیروی انتظامی وسپاه شهرستان قائنات و زیرکوه تعداد234نفر سربازان وظیفه در آزمونهای ادواری مهارتی شرکت خواهند کرد. وتعداد 63 نفر در دو شهرستان در کارگاههای آموزشی مختلف در حال فراگیری مهارت های فنی وحرفه ای هستند 

آموزش رایگان۲۹۰۰حرفه‌ برای کسب مهارت‌شغلی/پیش شرط ورودبه بازارکار

 
خبرگزاری مهر گزارش می دهد:


متقاضیان ورود به بازار کار برای کسب مهارت و شاغلان جهت افزایش مهارت های شغلی می توانند در زمینه ۲۹۰۰حرفه شغلی در مراکز فنی و حرفه‌ای دولتی آموزش  کشور آموزش رایگان ببینند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از خبرگزاری مهر، نبود مهارت در بین جمعیت غالب جوانان جویای کار از عوامل موثر در افزایش بیکاری به شمار می‌رود. هر چند این موضوع نافی سیاست‌های اشتغالزایی غلط در دولت‌های مختلف نیست اما بدون تردید از عوامل مهم در رشد بیکاری است.

یکی از نتایج افزایش جمعیت بیکار فارغ التحصیل در سال‌های اخیر، بی‌مهارتی بسیاری از دانش‌آموختگان دانشگاهی و عدم توانایی در جذب بازار کار به دلیل نداشتن مهارت کافی است. در این میان فرهنگ غلط مدرک گرایی به عنوان یک ارزش افزوده در بین جوانان تلقی شده که توسعه نظام آموزش عالی و تسهیل شرایط ورود به دانشگاه به این موضوع نیز دامن زده و نتیجه آن ورود سالانه به طور متوسط حدود یک میلیون فارغ التحصیل متقاضی به بازار کار است.

علاوه بر  اینکه نداشتن مهارت برای ورود به بازار کار، به عنوان ضعف‌ برخی جوانان بیکار با هر سطح از دانش و تحصیلات است، در عین حال بسط فرهنگ تحصیلات دانشگاهی بدون توجه به استعداد و مهارت‌های فردی از سنین پایین در خانواده‌ها منجر شده تا تشویق فرزندان برای کسب مهارت به تدریج به فراموشی سپرده شود و «ورود به دانشگاه» نسبت به «کسب مهارت» حتی به قیمت بیکار ماندن ترجیح داده شود.

چه بسا در بین بسیاری از جوانان تحصیلکرده نیز مشاهده می شود، خود را با هم دوره‌ای های دوران دانش‌آموزی مقایسه می‌کنند و در می‌یابند بسیاری از آنها به جای ورود به دانشگاه به دنبال کسب مهارت فنی متناسب با علاقه و نیاز بازار کار رفتند و موفقیت خود را در مهارت آموزی جستجو کردند. در بسیاری از موارد در این نوع مقایسه‌ها به موفقیت هم دوره‌ای های خود که دنبال مهارت آموزی رفتند، اذعان دارند.

بنابراین عدم فرهنگسازی مناسب خانواده‌ها برای تشویق فرزندان خود از سنین نوجوانی برای کسب مهارت‌ های مورد علاقه با رویکرد نیاز بازار کار نیز منجر به توسعه نظام آموزش عالی شده است. هر چند آموزش‌های آکادمیک و دانشگاهی نیز در جای خود موثر و کاربردی هستند اما این نوع آموزش به تدریج تبدیل به مدرک گرایی صِرف شده و این موضوع نیز غالبا به تربیت نیروهای تحصیل کرده بدون مهارت منتج شده است.

بدون تردید لزوم تغییر نگاه خانواده‌ها به «تحصیلات دانشگاهی به عنوان عامل موفقیت» احساس می‌شود چراکه مهارت، پیش شرط ورود به بازار کار است. از همین رو در شرایط کنونی بحران بیکاری، توسعه فرهنگ آموزش‌های مهارتی با هدف تربیت نیروی کار به عنوان یک ضرورت احساس می شود.

اما افراد و متقاضیان کسب مهارت چگونه می‌توانند در این عرصه گام بردارند؟ «آموزش‌های مهارتی» از طریق مراکز آموزشی دولتی فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای با نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ارائه می‌شوند سازمانی که متولی ارائه آموزش‌های مهارتی مبتنی بر بازار کار است.

در حال حاضر در سطح کشور ۵۸۶مرکز آموزشی دولتی فنی و حرفه‌ای وجود دارد که نسبت به ارائه آموزش‌های مهارتی به صورت رایگان اقدام می‌کنند. همچنین بالغ بر ۱۲هزار و ۷۰۰آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در کشور فعالیت می‌کنند که به دلیل خصوصی بودن برای کارآموزان طبیعتان هزینه‌هایی به دنبال دارد.

هر چند دوره‌ها و حرفه‌های آموزشی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه ای به دلیل تعداد زیاد این موسسات نسبت به مراکز دولتی بسیار بیشتر است اما در مراکز آموزشی دولتی ۲۹۰۰حرفه آموزشی در قالب ۶۴گروه آموزشی بدون دریافت هزینه به متقاضیان مهارت آموزی ارائه می شود که در پایان گواهینامه مهارت نیز دریافت می‌کنند.

۶۴گروه آموزشی رایگان گروه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای که هر یک دارای چندین حرفه‌ آموزشی نیز هستند، در حال حاضر ۶۴گروه آموزشی را شامل می‌شوند و هر یک از این «گروه‌های آموزشی» دارای چند حرفه آموزشی است.

۶۴گروه آموزشی

ردیف نام  گروه آموزشی
۱ فن­اوری اطلاعات
۲ صنایع خودرو
۳ برق
۴ صنایع پوشاک
۵ بهداشت و ایمنی
۶ عمران
۷ تاسیسات
۸ جوشکاری و بازرسی جوش
۹ امور مالی و بازرگانی
۱۰ مکانیک
۱۱ امور باغی
۱۲ صنایع دستی (بافت)
۱۳ کنترل و ابزار دقیق
۱۴ خدمات آموزشی
۱۵ امور زراعی
۱۶ صنایع دستی (دوختهای سنتی)
۱۷ صنایع دستی (فرش)
۱۸ صنایع چوب
۱۹ مدیریت صنایع
۲۰ صنایع چرم، پوست، خز
۲۱ صنایع غذایی
۲۲ هنرهای تجسمی
۲۳ صنایع دستی(چوب‘فلز‘سفال‘چاپ‘سنگ‘شیشه‘چرم)
۲۴ خدمات تغذیه ای
۲۵ حمل و نقل زمینی
۲۶ معماری
۲۷ الکترونیک
۲۸ کشاورزی (امور دامی و آبزیان)
۲۹ اموراداری
۳۰ امور دام و ماکیان
۳۱ ساختمان
۳۲ هنرهای تزئینی
۳۳ مراقبت زیبایی
۳۴ صنایع دستی(طلا و جواهرسازی)
۳۵ حمل ونقل
۳۶ هتلداری
۳۷ گردشگری
۳۸ فناوری سلامت، طب ایرانی و گیاهان دارویی
۳۹ هنرهای نمایشی
۴۰ کشاورزی (ماشین­ آلات)
۴۱ معدن
۴۲ سرامیک
۴۳ صنایع شیمیایی
۴۴ صنایع فلزی
۴۵ گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
۴۶ فناوری انرژی های نو و تجدید پذیر
۴۷ صنایع نساجی
۴۸ تکنولوژی فرهنگی
۴۹ فناوری نرم و فرهنگی
۵۰ متالورژی
۵۱ فناوری ارتباطات
۵۲ کشاورزی ( باغی- زراعی)
۵۳ فناوری محیط زیست
۵۴ امور شیلات و آبزی پروری
۵۵ صنایع چاپ
۵۶ صنایع دریایی
۵۷ زیست فناوری
۵۸ صنایع رنگ
۵۹ مدیریت آب
۶۰ صنعت ورزش
۶۱ صنایع کاغذ
۶۲ منابع طبیعی(جنگل، مرتع، آبخیز، بیابان)
۶۳ فناوری نانو
۶۴ صنایع هوایی و هوانوردی

حضور استاندار خراسان جنوبی و سایر مسئولین در غرفه مرکز آموزش فنی و حرفه ای برادران و خواهران قاین در نمایشگاه توانمندیهای شهرستان قاینات

به گزارش روابط عمومی مرکز قاین روز گذشته استاندار خراسان جنوبی به همراه آقا ی فلاحتی نماینده مردم شریف قاینات و زیرکوه از غرفه مرکز آموزش فنی و حرفه ای برادران و خواهران و علمی کاربردی بازدید کردند . استاندار در این بازدید ، نحوه  اجرای اموزشهای فنی و حرفه ای ، زمان تولید یک محصول دست ساز کاراموزی و همچنین بازار فروش این محصولات را بررسی کردند . 

لازم به ذکر است این نمایشگاه به مناسبت 22 آذر روز شهرستان قاینات و ارایه توانمندیهای شهرستان به مردم و سرمایه گزاران از 18 الی 22 آذر در سالن عفاف شهرستان برگزار شده است .

شروع بکار کارگاه آموزشی گوهر تراشی در مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران قاین

به گزارش روابط عمومی مرکز قاین کارگاه آموزشی گوهر تراشی در مرکز آموزش فنی وحرفه ای خواهران قاین راه اندازی شد .گوهرتراشی هنر تبدیل سنگ های معدنی به نگین های زیبا و متنوع برای استفاده در زیورآلات است که قدمتی دیرینه دارد. علاقه همیشگی بشر به استفاده از زیورآلات مهمترین زمینه برای رونق داشتن هنر گوهرتراشی در تمام طول تاریخ بوده است. هنرمند گوهرتراش با استفاده از ذوق و خلاقیت و ابزارهای در اختیارش می کوشد تا زیباترین نگین ها را برای استفاده در انگشتر، گوشواره، گردن بند و ... تولید کند. گوهرتراشی به دلیل برخورداری از ارزش افزوده بالا و نیز بازار مصرف ثابت و دائمی، یکی از مهمترین عرصه های مشاغل خانگی است که توسط بانوان با هزینه ای ناچیز در منزل قابل انجام است

کلیه های دوره های صنایع دستی، چوب، صنایع غذایی و کامپیوتر در مرکز فنی و حرفه ای خواهران برگزار می گردد.از دیگر رشته های جدید مرکز دوره نازک کاری با چوب ( منظور از نازک کاری ساخت انواع مجسمه های کوچک چوبی، تخته نرد و نقاشی خط می باشد.)،قلم زنی روی مس ، و منبت کاری می توان نام برد . 

 

حضور مرکز آموزش فنی و حرفه ای قاین در نمایشگاه بزرگ توانمدیهای شهرستان قاینات

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش فنی و حرفه ای قاین روز گذشته اولین نمایشگاه توانمندیهای شهرستان قاینات در تمامی حوزه های صنعتی آموزشی و خدماتی با حضور فرماندار و مسئولین شهرستان افتتاح شد . در این نمایشگاه مرکز آموزش فنی و حرفه ای برادران و خواهران و همچنین مرکز آموزش علمی کاربردی واحد فنی و حرفه ای قاین در سه غرفه حضور دارد که در آن به ارایه قابلیتها ، امکانات و رشته ای موجود خود میپردازند .

در این نمایشگاه مراکز آموزش فنی و حرفه ای قاین با به نمایش گذاشتن بخشی از تجهیزات آموزشی و همچنین تعدادی از دست ساخته های کاراموزان مرکز خواهران و برادران ، فرصتی را برای معرفی خود و قابلیتهای خودبه جوانان فراهم نمود