مقام معظم رهبری : *سال 99 سال جهش تولید ****** با رعایت فاصله اجتماعی در مبارزه با کرونا حقوق دیگران رارعایت کنیم ******آغاز ثبت نام دوره های مهارتی و رایگان خاص تابستان 99 در مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان قاینات***6مرداد و هفته ملی مهارت بر همه مربیان و کارکنان مراکزآموزش فنی و حرفه ای مبارک

Menu
JUX Mega Menu - модуль joomla Видео

معرفی مرکز برادران

معرفی شهرستان قاینات و شهرستان زیرکوه

جغرافیا

شهرستان قاینات سرزمین آفتاب و طلای سرخ در شرق ایران و شمال استان خراسان جنوبی در حد فاصل 15 و 33 تا 12 و 34 عرض جغرافیایی و 38 و 56 تا 56 و 60 طول جغرافیایی قرار دارد. این شهرستان از شمال به خواف و گناباد و از غرب به فردوس و سرایان و از جنوب به بیرجند و درمیان محدود شده و از جانب شرق به شهرستان جدید زیرکوه که مرزی به طول 130 کیلومتر با کشور افغانستان دارد منتهی می شود. ارتفاع این ناحیه از سطح دریاهای آزاد 1440 متر می‌باشد. مساحت این شهرستان بالغ بر حدود 14000 کیلومتر مربع می‌باشد.که بعد از تفکیک شهرستان جدید زیرکوه به 7200 مترمربع کاهش پیدا کرده است. شهرستان قائنات، براساس آخرین تقسیمات کشوری  قبل از تقسیم مشتمل بر 6 بخش و 14 دهستان بوده و ۳۷۳ روستا که 189 عدد ان دارای دهیاری می باشند  که این رقم نیز بعد از تقسیمات جدید به شهرستان قاینات با 3 بخش مرکزی، نیمبلوک و سده و شهرستان زیرکوه با 3 بخش زیرکوه زهان و شاسکوه تبدیل شده است. فاصله غربی‌ترین تا شرقی‌ترین در امتداد خط مستقیم ۲۲۵ کیلومتر و از شمال به جنوب ۹۰ کیلومتر و با شکل متناسب یک مستطیل که از استانهای قم، کهکیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری و گیلان بزرگتر می‌باشد.

 مرکز این شهرستان، شهر قائن می باشد که برروی دشتی به همین نام واقع شده است و دارای جمعیتی برابر با 152401 نفر می باشد که با کسر 41081 نفر جمعیت شهرستان جدید زیرکوه به 111320 نفر رسیده است که از این میان 80534 نفر در مناطق شهری و 30786 نفر در مناطق روستایی ساکن می باشند. شهر قاین در مسیر بزرگراه آسیایی مشهد به زاهدان تا مرز افغانستان ۱۸۰ کیلومتر فاصله داشته و از سطح دریا ۱۴۴۰ متر بلندی دارد و از دو شهر بیرجند و گناباد فاصله‌ای مساوی ۱۰۵ کیلومتر در ۳۷۲ کیلومتری جنوب مشهد و از تهران ۱۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد. رشته کوه قهستان در غرب و شاسکوه و آهنگران در شرق آن سر به آسمان گذاشته و بلندترین قله منطقه کمر سرخ با ۲۸۴۲ متر در نیم بلوک و پست‌ترین نقطه با ۶۱۰ متر در پترگان قرار دارد.

پیشینه تاریـخی

 به استناد شواهد و یافته های باستان شناسی، سابقه استقرار و سکونت بشر در غار خونیک واقع در 18 کیلومتری جنوب قاین به 12 تا 20 هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. در مورد این شهر می‌توان گفت، قاین از شهرهای کهن و تاریخی استان خراسان جنوبی است که به استناد متون تاریخی سابقه آن به پیش از اسلام می رسد. این شهر در دوره ساسانی از اهمیت برخوردار بوده است. قاین در دوره اسلامی بزرگترین شهر قهستان بوده، به دلیل اینکه در مسیر راه های مهم تجاری سیستان و کرمان و سواحل دریای عمان (سنگ بست) بوده، همواره اهمیت داشته است. اهمیت تجاری و اقتصادی قاین به حدی بوده که در قرن چهارم هجری قمری آن را دروازه عمان و بار انداز کرمان و انبار خراسان نامیده اند. این شهر در دوره اسلامی دارای بارویی با دروازه های مختلف بوده و خندقی بر گرداگرد آن احاطه داشته است که هنوز بخش اندکی از بقایای این خندق باقی است، کهن دژ نیز درون بارو قرار داشته و مسجد جامع و دارالاماره درون کهندژ بوده اند. ناصر خسرو قبادیانی در اواسط قرن پنجم هجری از این شهر دیدن کرده و آن را چنین توصیف کرده است: (قاین شهری بزرگ و حصین است و گرد شهرستان خندقی دارد و مسجد آدینه به شهرستان اندر است، آن جا که مقصوره است طاقی عظیم بزرگست چنان که در خراسان از آن بزرگتر ندیدم و آن طاق نه در خور آن مسجد است و عمارت همه شهر به گنبد است...). در اواخر قرن پنجم هجری این شهر و دیگر مناطق قهستان صحنه درگیری فداییان اسماعیلی و نیروهای حکومت سلجوقی بوده است. در اواسط قرن هفتم هجری، هلاکوخان قلعه های الموت و قهستان را در هم کوبید و در این گیرودار بسیاری از شهرها و مناطق آباد ویران شد و عده زیادی به خاک و خون کشیده شدند. در این تاریخ آرامش از قاین رخت بربسته بود زیرا حمد الله مستوفی در سال 720 هجری این گونه از قاین و مردمش یادکرده است: (در بیشتر خانه ها سردابه ساخته باشند وهمه مردم شهر سپاهی باشند و همه کس را آلات حرب مهیا باشد). کاوش های باستان شناسی صورت گرفته در سال های اخیر که سرآغاز آن حفاری تپه شاهزاده حسین قاین بوده، منجر به کشف آثار و بقایای مسجد جامع قاین شد که حاکی از رونق و اعتبار این شهر در دوره سلجوقی است. در اواخر دوره صفویه و با روی کار آمدن خاندان امیران خزیمه (علم)، بیرجند به تدریج جایگزین شهر قدیمی قاین شد.

 معرفی مرکز آموزش فنی و حرفه ای برادران قاین و مراکز تابعه

 یکی از مراکز آموزش فنی وحرفه ای استان خراسان جنوبی مرکز آموزش فنی وحرفه ای قاین است که در سال1374 با شش کارگاه و شش رشته تاسیس شده و در حال حاضر با 11 کارگاه و تعداد 30رشته آموزشی مشغول به فعالیت خود ادامه میدهد .

 مرکز آموزش فنی وحرفه ای قاین در زمینی به مساحت 35000متر مربع و با زیر بنای بیش از 5000 متر مربع آموزش های فنی وحرفه ای را به علاقمندان ارائه می دهد. به لحاظ جغرافیایی این مرکز در شمال استان واقع شده است.

این مرکز با تعداد 11 کارگاه آموزشی با عناوین : کارگاه برق صنعتی برق ساختمان جوشکاری- برق خودرو اتومکانیک لوازم گاز سوز چوب تاسیسات کشاورزی- تلفن همراه - الکترونیک خودرو با زیر بنای 3000متر مربع( ساخته شده و در حال ساخت ) به طور متوسط سالانه بیش از  450000   نفر ساعت معادل 3300  نفر دوره کاراموز در کنار تمامی مراکز تحت پوشش شهری و روستایی  و آموزشگاههای آزاد شهرستان ، کارگاه  آموزشی برگزار میکند.

 از جمله رشته های آموزشی در این مرکز می توان به برق صنعتی برق ساختمان درجه2و1- جوشکاری برق و گاز- تست جوش - برق اتومبیل 1و2 اتومکانیک تعمیر آبگرمکن و پکیچ- درودگر ی- کابینت ساز چوبی – دکوراتور منزلتاسیسات حرارت مرکزی 1و 2 - زعفرانکار پسته کار و زرشک کار تعمیر تلفن همراه- الکترونیک عمومی و... اشاره نمود.

مرکز آموزش فنی و حرفه ای قاین علاوه بر امکانات آموزشی از امکانات رفاهی همچون نماز خانه، رستوران، خوابگاه، سالن ورزشی و زمین ورزشی بر خوردار است.

آزمون های مختلفی سالیانه از بین کلیه کاراموزان آموزش دیده، متقاضیان آزمون ادواری و صنعت ساختمان و اصناف (5000 تا 6000 نفر ) به عمل می آید.تعداد آموزشگاه های فعال شهرستان قائنات 21 آموزشگاه با عملکرد 1400 تا 2000 نفر دوره در سال می باشد.

برنامه های این مرکز در بخش توسعه عمرانی عبارت است از ساخت کارگاه های  درودگری، کشاورزی و ساخت مرکز جدید خواهران که ساخت کارگاه 400 متری درودگری و 120 متری کشاورزی از محل صرفه جوی های مرکز صورت گرفته که در ابتدای سال جاری کارگاه کشاورزی افتتاح شده و ساخت کارگاه درودگری با 50 درصد پیشرفت فیزیکی فعلا متوقف مانده است

برنامه های مرکز در بخش رشته های اموزشی ، حرفه های درب و پنجره ساز UPVC، ساخت و تولید، هیدرولیک پنوماتیک و متالوژی در صورت تجهیز کارگاه در برنامه آینده این مرکز می باشد .

مراکز و تیم های سیار تحت نظم این مرکز عبارتند از:

1-     مرکز خواهران قاین : در سال 1380 دو سوله کارگاهی از محل فرصت های شغلی تحویل مرکز قاین گردید که در همان زمان بعنوان مرکز خواهران مورد استفاده قرار گرفت ولی با توجه به شرایط بد محیطی ان در سال 1389 تخریب و ساخت ساختمان جدید آن در سال 1390 با 1000 متر مربع زیربنا شروع شده و تا کنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و 320 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی تا کنون در آن هزینه شده است. این مرکز در حال حاضر بطور موقت در ساختمان اداره تعاون سابق مستقر می باشد و با 4 کارگاه اموزشی به فعالیت خود ادامه می دهد.

2-     مرکز دو منظوره خضری و دشت و بیاض : شهر خضری در فاصله 50 کیلومتری قاین واقع شده که سازمان در ابتدا در سال 1385 در یک ساختمان اجاره ای کار اموزش خود را آغاز کرده است و ساختمان جدید این مرکز در سال 1389 از محل اعتبارات استانی در زمینی به مساحت 4000 متر مربع و زیر بنای 1200 متر مربع با شش کارگاه آموزشی (کارگاه های برق ساختمان لوازم خانگی تاسیسات رایانه خیاطی صنایع دستی ) تجهیز و راه اندازی شده است.

3-     مرکز دو منظوره نیمبلوک: شهر نیمبلوک در فاصله 35 کیلومتری قاین واقع شده و ساختمانی با زیر بنای 300 متر مربع با 3 کارگاه آموزشی در سال 1380از محل واگذاری مراکز خود اشتغالی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در ان راه اندازی شده است. رشته های رایانه ، صنایع دستی و خیاطی در حال حاظر در آن فعال می باشد .

4-     مرکز دو منظوره آرین شهر: شهر آرین شهر در فاصله 50 کیلومتری شهر قاین واقع شده است و در ان ساختمانی با زیر بنای 360 متر مربع با 3کارگاه آموزشی در سال 1380از محل واگذاری مراکز خود اشتغالی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تاسیس شده ورشته های صنایع دستی و خیاطی در حال حاظر در آن فعال می باشد.

5-     مرکز دو منظوره آبیز: آبیز در شهرستان زیرکوه و در فاصله صد کیلومتری شهر قاین واقع شده است و ساختمانی در ان با زیر بنای 376 متر مربع با 5 کارگاه آموزشی در سال 1380از محل واگذاری مراکز خود اشتغالی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور راه اندازی شده است و در حال حاضر در شهرستان جدید زیرکوه قرار دارد و رشته های تعمیر سم پاش ، سرویس و نگهداری تراکتور ، صنعت ساختمان ،خیاطی ،رایانه و فرش در ان اجرا میشود . یک واحد اداری اجاره ای و یک سوله آموزشی از خیرین در حال حاضر در شهر حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه راه اندازی شده است و در حال حاضر در رشته جوشکاری مشغول فعالیت اموزشی می باشد .

6-      مرکز دو منظوره آفریز، این مرکز در سال 1385با بهسازی یک مدرسه متروکه در دهستان آفریز و راه اندازی 3 کارگاه آموزشی خیاطی ، رایانه و فرش در آن شروع به کار کرده و در سال 89 با ساخت یک سوله آموزشی 400 متری توسط خیرین مدرسه ساز دو کارگاه برق ساختمان و تاسیسات به جمع کارگاههای آن اضافه گردید ولی فقط کارگاه برق ساختمان در ان تجهیز شد

 


 


 

 

 

 

اطلاعیه های مهم

سایت های مرتبط